Mistr taktiky: nauč se být asertivní

Muži žijí v domnění, že se v hádkách s nimi vyloženě vyžíváme. Bohužel (bohudík) to tak opravdu není. Přesto je někdy velmi obtížné vyhnout se hádkám, které jsou v mnoha případech malicherné a naprosto zbytečné. Jak tedy takovým hádkám předejít, když jsi naštvaná tak, že jsi celá rudá a čekáš, kdy vybouchneš? Buď asertivní!

Co to znamená být asertivní?

Asertivita znamená zdravé a nekonfliktní prosazování jiného názoru, nebo zájmu s osobou, se kterou komunikuješ. Doslovný překlad asertivity znamená jako zdravé sebeprosazování. Jednoduše řečeno nemusíš souhlasit se vším, co ti tvůj přítel říká, aniž by to vyvolalo hádku. Prozradíme ti, jaké existují asertivní techniky!

Techniky, které zachrání vztah

Ještě předtím, než ti prozradíme techniky, které jsou takovými taktickými manévry ve vztahu, měj na mysli, že všechny problémy se mají řešit v klidu a s rozvahou. Pokud jsi sebevíc naštvaná a máš pocit, že se v tu chvíli rozhodně nemůžeš držet nějakých asertivních technik – dýchej! Zkus se vyhnout hysterickým scénám, chce to nádech a výdech.

  • Poškrábaná gramodeska – Nejznámější asertivní technika. Možná ji používáš a ani o tom nevíš. Spočívá v tom, že s naprostým klidem trváš na svém a stále dokola opakuješ svůj požadavek.
  • Požádání o laskavost – Jestli čekáš, že tvého milého samotného napadne nakoupit, nebo pověsit prádlo v pračce, bohužel se takového gesta nedočkáš. Využij proto tuto techniku. Srozumitelně a na rovinu požádej o cokoliv, co potřebuješ.
  • Přijatelný kompromis – Nemůžete se dohodnout, kam pojedete na dovolenou? Každý chcete trávit víkend jinak? A opět vše směřuje k hádce? Vyzkoušej techniku přijatelného kompromisu! Vyslechni jeho návrhy, řekni ty své a společně se pokus najít kompromis, který bude vyhovovat oběma stranám. I zde je třeba trpělivost.
  • Selektivní ignorování – Tato technika se dá skvěle využít také v práci. V případě kritiky zachováte klid, nereagujete na ní, dáš však najevo, že si argumenty zaznamenala např. kývnutím hlavy. Nenech se rozčílit. Tato metoda směřuje k vyhnutí se opakované kritiky.

Jak sama vidíš, všechny asertivní techniky se dají využít také v běžném životě, nebo v práci. Nedrž v sobě zlost a nekrať si čas tím, že budeš naštvaná. Vše se dá řešit i asertivně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 70 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Jestli se vám článek líbil, podpořte jej...Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *