3 tipy, jak elegantně zvládnout hádku s partnerem

Když se s manželem pohádáme, obvykle pak cítím vinu,“ svěřuje se třicetiletá Jitka. „Nejsem prostě schopná najít správný nadhled, jak se nad celou situaci povznést. Mám ze sebe pocit, že jsem naprosto neschopná, neumím argumentovat,“ říká. Jenže v hádce nikdy není nikdo vítězem, obvykle jsou v ní jenom poražení. Jak na to, abyste přes tuto porážku dokázali přejít a nezanechalo to na vás stopy?

Ačkoli se to na první pohled možná nezdá, i pohádat se je určité umění. Přitom vůbec nejde o to, kdo má pravdu a kdo přebije partnera svými argumenty. Běží tu o něco jiného. Aby nikdo neměl zbytečné pocity viny, aby se skutečně vyčistil vzduch, zkrátka, aby hádka splnila svůj účel, proč vznikla a posunula oba partnery někam dál. Existují lidé, kteří se snaží hádkám za každou cenu vyhnout, ale ani to není žádným řešením. Tím se problémy jenom hromadí a jejich řešení se odsouvá, což je samo o sobě nežádoucí. Proč tedy v hádkách chybujeme a co s tím udělat?

  1. První konflikt ve vztahu vás nesmí zničit.

Počátky každého vztahu znamenají období růžové zamilovanosti. Protějšek je ve všem dokonalý, nevidíme na něm vůbec nic špatného. Jenomže to není pravda. Každý z nás má své chyby, ale v období největší lásky je prostě nevidíme. Zákonitě když po určité době dojde k prvnímu většímu konfliktu, znamená to pro nás šok. V takovém případě prostě nastal čas smířit se s tím, že náš partner či partnerka není ve skutečnosti tak dokonalý, jak jsme ho dosud viděli. Ostatně my také ne. Takže se prostě smiřme s tím, že občas budeme mít na věci odlišné názory a můžeme se kvůli tomu i pohádat.

  1. Není dobré snažit se ukřičet jeden druhého.

Nabírá vaše partnerská hádka takové obrátky, že vás zanedlouho musí přijít uklidňovat sousedi, kterým není váš řev ani trochu příjemný? Tak to je chyba. Nejde o to uřvat jeden druhého, utlouct ho argumenty, které pravda, někdy ani nemusí být vůbec logické. Jde přece o výměnu názorů. A ta by měla fungovat, pokud možno v hladině rozumné hlasitosti. Je fajn, pokud jsou partneři schopní přistoupit na systém, kdy jeden mluví a druhý naslouchá a za chvíli se to obrátí, ne že si vzájemně skáčou do řeči. Tím zklidníte vyhrocenou situaci. Dáte partnerovi možnost uvažovat o svém názoru.

  1. Staré křivdy byste neměli otevírat.

Když už se nějakou dobu přete o tu svou jedinou pravdu a nemíníte přestat, může hádka dozrát do stádia, kdy prostě buď jedné ze stran konfliktu, nebo dokonce oběma, dojdou argumenty, které se týkají probíraného problému. Může se pak stát, že nemáte co říct a začnete proto vytahovat různé věci z minulosti. To je špatně. Ve věcech, které se už jednou provždy uzavřely, se není dobré jakkoli patlat. Jistě, můžete mít pocit, že tenkrát věc nedopadla ve váš prospěch, ostatně proto ji asi vytahujete nyní znova, ale nic to neřeší. Staré věci se mají nechat spát.

 

Sdílet