Čeká vás studium v zahraničí? Víme, co si připravit dopředu

Chystáte se s nadcházejícím semestrem VŠ na Erasmus, nebo plánujete odcestovat už během střední školy? Poradíme vám, jaké termíny si pohlídat a co zařídit předem.

Aby dobrodružství během studia v zahraničí a odcestování na několik měsíců nebylo taková divočina, připravte se dopředu. To nejdůležitější, co si před výjezdem zařiďte, jsou potřebné dokumenty a studijní povolení z vaší aktuální a budoucí školy. Dále musíte mít předem zjištěné kontaktní osoby, ubytování, orientaci ve způsobu dopravy a přehled o potřebných financích i předpokládaných výdajích.  Pro jistotu navštivte také lékaře a zažádejte o kompletní prohlídku.

Pohlídejte si veškeré dokumenty

Jednotlivé podmínky a potřebné formuláře se liší dle typu organizace a budoucí školy. Informace si raději ověřte a zhotovte si kopie. Ať už elektronické nebo tištěné. Vždy cestujte s platným pasem, občanským průkazem a cestovním pojištěním. 

Kontaktní osoby

Zeptejte se v nové škole na tzv. Buddy program. To je služba od ostatních studentů, kdy máte zajištěnou pomoc od spolužáka, který se do programu sám přihlásil. Bude tu pro vás v případě dotazů, navigace v kampusu i pomoci během organizace rozvrhu. Určitě si zjistěte kontaktní osobu na studijním oddělení pro zahraniční studenty.

Zjistěte si výši veškerých příspěvků a předpokládaných výdajů 

Abyste se neocitli ve finanční tísni ještě na začátku studií, připravte si finanční souhrn nezbytných výdajů. Stejně tak si spočítejte veškeré příspěvky a stipendia, na které máte v souvislosti se studijním pobytem nárok.

Rozhodně necestujte bez zajištěného ubytování

Možnosti jsou široké. Využít můžete řadu studentských kolejí, spolubydlení v bytě nedaleko univerzity, nebo pronájem vlastního bytu. Bydlení si zajistěte s velkým předstihem. Čekací lhůta na studentské koleje, které jsou převážně nejlevnější variantou, je v mnoha státech několikaměsíční. 

Zjistěte si dopravní spojení

Opět se jedná o velmi individuální záležitost. Liší se jednotlivými státy, lokalitami a městy. Ještě před vycestováním se informujte o běžném způsobu dopravy, její frekvenci a celkové infrastruktuře.

Cestovní pojištění

V případě úrazu nebo nemoci vám mnoho starostí vyřeší zdravotní pojištění. Je dobré mít pojištěné léčebné výlohy, odpovědnost za škodu někomu jinému a pojištění zavazadel. Pokud plánujete odcestovat autem, nemělo by vám chybět ani pojištění vozidla.

Sdílet