I váš balkon potřebuje zazimovat

Nejen zahrada a terasa, ale také balkon je nutné připravit na zimu. Zvláště, pokud pěstujete bylinky, dřeviny a květiny. Zimní mrazíky, které mohou nastat už na podzim, nejsou pro řadu rostlin zdaleka vhodné. Kdy je tedy na zazimování ten správný čas a co budete potřebovat?

Aby vám nejen truhlíková vegetace mohla dělat radost i příští rok, je potřeba se o rostliny postarat individuálně. Mnoho druhů vyžaduje totiž odlišnou péči. Ještě před samotným zazimováním je dobré provést postřik proti škůdcům, chorobám a plísním. V opačném případě může během vegetačního klidu dojít k jejich namnožení a na jaře mohou rostlinky zahynout.

Jak se postarat o muškáty?

Nejdříve je důležité rozlišit, zda máte muškáty vzpřímené nebo pnoucí. Vzpřímené zazimujete tak, že rostliny vyndáte z truhlíku, zabalíte do novin (3-4 vrstvy) a uložíte je na chladném a tmavém místě, jakým je například sklep. V tomto případě seříznutí rostlin není třeba. Muškáty pnoucí ponechejte v truhlíku a uložte je na opět chladné, ale světlé místo. Podle potřeby je můžete lehce seříznout, ale není nutné. 

Nejjednodušší je zazimování bylinek

Péči o bylinky rozlišujeme podle toho, zda se jedná o dvouletky nebo trvalky méně odolné a ty odolnější. Choulostivější péči vyžaduje bazalka, rozmarýn a citronová tráva. Potřebují dostatek světla a teplotu okolo 10-20 stupňů. Zalévat je pak stačí jednou týdně. Většinu ostatních bylinek není nutné stěhovat do vnitřních prostor domu nebo bytu. Petržel, pažitku, tymián, mátu, šalvěj, meduňku, oregano, libeček nebo levanduli můžete ponechat přímo v záhonku nebo v květináči za oknem. V takovém případě jim můžete dopřát větší vrstvu zeminy nebo mulčovací kůry, která udrží více vlhkosti.

Jakou péči vyžadují vzrostlejší dřeviny?

Máte na balkoně zasazený malý stromeček či keř a do bytu se vám přes zimu nevejde? Nevadí. Zazimování dřevin je možné i venku v květináči. V takovém případě keř umístěte na stanoviště bez návětrné strany. Zakoupit můžete buď termoizolační květináč, který vám poslouží celoročně, nebo stávající nádobu mrazíkům uzpůsobte. K tomu vám postačí geotextilie, několik vrstev juty nebo jiné netkané textilie, kterými obalíte nadzemní část keříku. Květináč obalte do bublinkové folie, která zajistí termoizolační vlastnosti. Nezapomeňte, že u kmínku je třeba ponechat volný prostor pro pravidelnou zálivku a přístup vzduchu k půdě. Vymrzání nádoby od povrchu zamezíte mulčovací kůrou, která absorbuje vlhkost.

Sdílet