Jak docílit spokojeného partnerského vztahu? 


Harmonický a pevný vztah je cílem každého soužití. Abyste byli ve vztahu spokojení oba dva, je důležité dodržovat několik zásad. Ať jste ve fázi seznamování, nebo váš vztah už nějakou dobu trvá, poradíme vám, čemu se vyvarovat a čím naopak vzájemné pouto ještě více posílit.

Na začátku vztahu či seznamování buďte sama sebou. Díky tomu nebudete muset v průběhu partnerství žít „s maskou“. Důležité je uvědomit si několik základních principů, které stojí na vás samotných a které na vašem partnerovi. Například štěstí a spokojenost hledejte v sobě. Nečekejte, že bude v životě šťastná jen díky někomu.

Komunikace je základ

Přirozená součást života, která je ve vztahu mnohdy oříšek. Ale jen pokud správně definujete své potřeby, touhy, sny a plány, může dojít k jejich naplnění. Stejně tak je důležité vyslyšet prosby druhého a se zájmem mu naslouchat.

Partnera si musíte vážit

Připomeňte si důvody, čím byl pro vás partner na začátku seznámení jedinečný a co jste na něm obdivovala. Zaměřte se na jeho dobré stránky a jak se v průběhu vaší známosti vyvíjeli. Vlivem každodenních starostí je snadné se zaměřit pouze na negativní část partnerových vlastností. Je proto důležité vnímat obě stránky stejně a mít stále důvody, proč si partnera vážíte a co na něm stále obdivujete.  

Naučte se dělat zdravé kompromisy

Abyste byli oba spokojení, usilujte o vyvážený poměr moci. Důležitější než množství problémů a jejich závažnost je pro vztah to, jak se dovedete s problémem vyrovnat. Kompromis je totiž úplně něco jiného než ústupnost, poddajnost a svolnost. Je důležité, abyste se snažili najít shodné body od kterých se můžete odrazit a posunout než za každou cenu trvat neústupně na svém.

Dávejte to, co chcete dostat nazpět

Potřeby a priority se časem mění.  Pokud je pro vás těžké o změnách mluvit, zkuste je vyjádřit gesty. Nedělejte ale druhému to, co nechcete, aby dělal vám. Pokud vám vadí určitý druh chování ze strany partnera, nejdříve se ujistěte, zda totéž neděláte sama. 

Můžete změnit sebe, ale ne partnera

Pokud chcete být ve vztahu spokojená, primární vlastnosti vašeho partnera by vám měly vyhovovat. Pokud chcete změny, otevřeně si o nich promluvte. Pokud se vaše očekávání s možnostmi partnera liší, raději ze vztahu odejděte.

Vztek je ztráta času

Hněv je zabiják vztahů. Člověk v tomto stavu jedná impulzivně a zaměřuje se na nedokonalosti a chyby. Raději sobě nebo partnerovi dopřejte čas na uklidnění a diskutujte o tom, co se děje.

Sdílet