Jak poznáte, že je ten správný čas se s partnerem sestěhovat?


Společné bydlení je další úroveň partnerského vztahu. Kdy je ale ten správný čas udělat další krok? Poradíme vám, kdy je vhodné se do soužití pustit a kdy raději ještě nějaký čas počkat.

Na čem společné bydlení závisí?

Délka vztahu není jediným a nejzásadnějším kritériem. Možnosti bydlení se odvíjí také od věku a situace, ve které se aktuálně nacházíte. Studenti mají jiné podmínky než ti, kteří už pár let pracují a bydlí ve své domácnosti. Rozhodnutí závisí především na tom, jak blízký vztah s partnerem máte a zda jste oba připraveni a ochotni přijmout závazky společné domácnosti. Společné bydlení má smysl pouze v případě, pokud se jedná o přání obou partnerů. Aby domácnost mohla dlouhodobě fungovat, neměla by být pouze řešením akutní krizové situace.

Kdy poznáte, že jste připravená?

Společnému bydlení by měla předcházet nejedna dovolená. Během pobytu v zahraničí nebo na chatě si nejprve otestujte, zda svůj běžný denní režim zvládnete skloubit. Součástí jedné domácnosti jsou kompromisy a společná rozhodnutí. Pokud zjistíte, že i na dovolené se shodnete ve stravovacích návycích, údržbě prostor, hygieny, trávení volného času nebo představách o typu a lokalitě bydlení, můžete začít plánovat. Než začnete nový domov hledat nebo si balit kufry, musíte být přesvědčená, že váš partner je tím pravým a počítáte s ním do budoucna. 

Sestěhování by mělo vyplynout přirozeně

Na rozhodnutí se musíte shodnout dohromady a řídit byste se měli nejen citem, ale i rozumem. V ideálním případě je dobré si předem promluvit o vzájemných představách na bydlení a rodinném životě. Soužití by mělo také vyplývat z intenzity trávení společného času a touhou vztah posunout dál.

S hypotékou raději počkejte

Pokud zvažujete společný úvěr na bydlení, rozhodněte se až po čase společného soužití. Hypotéka je velký krok vázaný na konkrétní majetek, finance a fixaci určité doby. Případné odstěhování jednoho partnera ze společné domácnosti může přinést řadu komplikací a starostí pro vás oba.

Sdílet