Jak se připravit na pohovor

Máte pracovní schůzku za dveřmi a nevíte, jak se správně připravit? První dojem napodruhé neuděláte, a proto vám přinášíme pár tipů a rad, jak vše v klidu a dobře zvládnout.

Příprava je základ

Aby vás některá z otázek nepříjemně nezaskočila, zjistěte si základní informace o firmě. Existuje řada portálů s firemními profily, kde najdete zákulisní informace o fungování celého týmu. Výjimkou nejsou ani videa, ve kterých vás jeden ze zaměstnanců virtuálně provede celým oddělením. Vyhledat svou vysněnou firmu můžete například přes Atmoskop.cz, Cocuma.cz nebo Glassdoor.cz.

Sociální sítě

Řada zaměstnavatelů využívá své profily na sociálních sítích k oslovení budoucích kolegů. I vy tomu můžete jít naproti, když se přidáte do několika skupin, které jsou vaší profesí blízké. Můžete získat zajímavé informace v oboru, doporučení na zajímavé kurzy, školení, nebo reference na budoucího zaměstnavatele.  Pokud máte své oblíbené firmy, ale momentálně týmy nerozšiřují, sledujte jejich oficiální profil a o nové nabídce se zde dozvíte jako první. Největší profesní sociální sítí je LinkedIn.

Životopis není umělecké dílo

Životopis neboli CV je dokument o vaší profesní historii. Umělecké sklony a bujnou fantazii využijte tak raději jiným směrem. CV musí být přehledné a stručné. Detailnější popis pozice uveďte u posledních třech zaměstnavatelů. Délka dokumentu by neměla přesáhnout 2 normostrany. Pokud máte vytvořený profil na LinkedInu a zároveň posíláte životopis vytvořený v pdf nebo wordu, ujistěte se, že v obou variantách jsou informace správně a pravdivě vyplněné. Pokud patříte mezi čerstvé absolventy, zaměřte se více na popis hlavního oboru studia, vedlejší specializace, nebo studijním stážím před detailním popisem brigády, která s pracovním zaměřením nesouvisí.

Rozhovor
Samotná komunikace začíná už od e-mailové adresy. Ta by se měla vztahovat především k vašemu jménu než k přezdívce z dětství. Doporučujeme tak častěji kontrolovat e-mailovou schránku. Pokud v době hledání nové práce máte na vašem chytrém telefonu zablokovaná cizí čísla, doporučujeme funkci vypnout. Právě telefonický a e-mailový kontakt bývá prvním krokem v procesu výběrových řízení.

Zdroj: Pixabay 

Sdílet