Jak se vypořádat s hormonální nerovnováhou

Říkáš si, proč jsi neustále v bojové náladě, leze ti na nervy ranní zpívání ptáčků, které si dřív tak milovala nebo proč jsi neustále tak unavená? Nehledej v tom nic záhadného. Problém je jasný – bohužel se musíš vypořádat s hormonální nerovnováhou.

Antikoncepce jako pomocník

Pokud nebereš antikoncepci, pro tvé hormony jsi snadná kořist. Hrají si s tebou jako s loutkou. Antikoncepce tě ochrání proti nechtěnému otěhotnění, ale také ti srovná menstruační cyklus. Takže s jistotou budeš vědět, kdy tvé dny přijdou a kdy budeš nutně potřebovat zásoby čokolády a vína – hlavně vína! Samozřejmě jsou různé názory, zda je antikoncepce zdravá nebo ne. Rozhodnutí je čistě na tobě. S hormonální nerovnováhou můžeš bojovat i přírodní cestou.

Pravidelné cvičení

Léto je téměř u konce, a tak už posilování a pravidelný pohyb nepatří mezi tvé každodenní aktivity, protože plavková sezóna končí. To je ale chyba! Pravidelný pohyb pomáhá nejen tvému tělu, zdravému životnímu stylu, ale také ti pomůže srovnat tvé hormony do latě. Vyzkoušet můžeš třeba jógu, u které je ověřený pozitivní vliv na hormony.

Tip: Existuje dokonce hormonální jógová terapie, které slibuje účinnou podporu fungujícího vnitřního prostředí organismu, věděla jsi o tom?

Jídlo jako základ všeho

Říkáš si, že díky pravidelnému pohybu si můžeš dovolit stavit se párkrát do týdne na hamburger, nebo neustále mlsat sladké? Samozřejmě můžeš. Neměla bys ale zapomenout na skutečnost, že co jíš, se odráží nejen na tvé postavě, pleti a vlasech, ale také na tvém zdraví. S hormonální nerovnováhou ti pomůže třeba červená řepa, zelené fazolky, brambory, tuňák nebo losos. Dále také potraviny s vysokým obsahem selenu, který ti pomůže od nepříjemných návalů horka. Mezi takové potraviny patří třeba sója, celozrné obiloviny, vejce nebo fazole.

Nezapomeň na pitný režim! Víme, že si myslíš, že pravidelný pitný režim je přeceňovaný a tvé tělo si vystačí i s málem. Vyzkoušej ale denně pít alespoň 2 litry vody (třeba s citronem, nebo mátou) a už za pár dnů uvidíš, jak bude tvé tělo vděčné.  

Sdílet