Jak si udržet novoroční předsevzetí

Začátek nového roku. Nový start, nová přesvědčení a – předsevzetí. Ohlédnutí se zpět a zamyšlení se nad tím, co jsme mohli udělat jinak, co jsme mohli udělat líp. Proč že jsme se jen do toho učení nového jazyka nepustili už na začátku roku loňského?

Proč jsme nechtěli navštěvovat firemní jazykové kurzyO kolik jsme mohli být letos blíž našemu cíli? Konec přemítání, výčitek a litování se – a šup do práce!

Novoroční předsevzetí spojené s jazykovým vzděláváním si dle statistik dává valná většina všech, kteří si vůbec nějaká předsevzetí dávají. Není se čemu divit, důvodem k učení se novému jazyku může být hned několik, ať už je to touha po lepším zaměstnání, ať už Tě žene sen vycestovat do zahraničí – nebo si třeba jen jeden z Tvých potomků našel partnera z jiné země a Ty chceš zjistit, co je to vůbec zač.

Stejně tak, jak je lehké si novoroční předsevzetí zvolit – a na začátku ledna všichni sršíme energií a přesvědčením o tom, že letos to opravdu dokážeme – všichni z nás, kteří si předsevzetí někdy dali, vědí, že není ani zdaleka tak jednoduché si jej udržet.

Už v polovině ledna mnohdy hledáme nesmyslné výmluvy, proč náš vybraný jazykový kurz němčiny (nebo třeba posilovnu) nemůžeme dnes navštívit. A v únoru už o svém předsevzetí ani nevíme.

Jazyková škola PELICAN z Brna Ti dnes představí jedny z nejčastějších výmluv, které se mezi jazykovými nadšenci (a posléze vyhořelci) začínají po nějaké (obvykle velmi krátké) době objevovat. A co víc, nabídne Ti jejich řešení! Tak se do toho pojďme pustit, dřív, než budeme zase vítat rok 2020. Čas totiž letí rychleji, než sám PELICAN stíhá následovat!

1. „Nemám čas“

Klasika všech klasik. Všichni jsme v dnešní době 24/7 zaneprázdnění a nemáme čas dělat věci, které nás baví nebo které si myslíme, že by nás mohly obohatit. O to víc lidí se pak domnívá, že učení jazyka si vyžaduje nadměrné množství volného času, který prostě nemají.

Pravdou však je, že když budeš opravdu chtít, čas na studium jazyka si najdeš – a posléze zjistíš, že studium vlastně nevyžaduje ani tak velkou časovou oběť, jako spíše schopnost jeho lepšího uspořádání!

Skvělým řešením v tomto případě může být v tomto případě např. firemní výuka angličtiny a dalších jazyků, které probíhají v rámci zaměstnání!

2. „Na učení nového jazyka už jsem starý“

Všichni z nás to znají. Známé řeči o tom, že děti se jazyk učí nejlíp a že jakmile dosáhnete určitého věku, je v podstatě nemožné se jazyk naučit. Jeden z největších omylů a jedna z nejhorších výmluv vůbec.

Ve skutečnosti, jak dokázala studie z izraelské univerzity, jsou dospělí studenti dokonce lepší v učení se nového jazyka a osvojování si jazykových pravidel než děti. Navíc máš taky tu výhodu, že už dokážeš jasně rozpoznat, která metoda je vhodná právě pro Tebe.

3. „Mám pocit, že se moje znalosti nikam neposouvají“

Dalším častým problémem, který se po čase vyskytuje při učení se jazyka, je ten, že lidé svou snahu často brzo vzdávají. Jejich očekávání jsou příliš velká – a když u sebe nesledují po velmi krátké době velký pokrok, jednoduše své kurzy angličtiny vzdají. Ano, věříme, vzdát to je mnohem jednodušší než pokračovat dál. Klíčem v tomto případě je však zejména stanovení si reálných cílů.

Nikdo si nikdy neosvojil jazyk za jednu noc. Navíc, v každém procesu učení dojde k tomu, že narazíte na překážku – něco, co vám nejde – což je vlastně úplně normální a je třeba si tím projít. Vyžaduje to však jistou dávku vytrvalosti. Pojďme se zkrátka v roce 2019 společně nevzdávat tak snadno!

4. „Už jsem to jednou zkoušel a nevyšlo to“

Dal sis novoroční předsevzetí týkající se jazykového vzdělávání už v loňském roce a nevyšlo to úplně podle Tvých představ? No, pro žádného správného PELICANa ani tohle není důvod k tomu, abys to nezkusil letos znovu.

Pouč se z chyb z posledního pokusu. Nevyhovovala Ti firemní výuka němčiny? Vyzkoušej jinou metodu, kurz, přístup! Teď už víš, který přístup Ti vyhovuje a který ne, máš tedy oproti pokusu prvnímu velkou výhodu.

A kdyby se náhodou stalo, že si nebudeš vědět rady – zastav se za námi do naší jazykovky PELICAN. Věř, že tady Tě nenecháme se jen tak z kurzu vymluvit!

Těšíme se na viděnou!

PELICAN tým

Sdílet