Jak správně pěstovat bylinky na balkoně?

Domácí bylinkový ráj není výsadou pouze velké zahrady. Naopak. Bylinky příliš místa nepotřebují. Výhodou takového pěstování je nejen zkrášlení balkonu či terasy, ale i svěží chuť a příjemná vůně, kterou můžete využít během vaření v kuchyni, nebo na grilu.   

Jaké bylinky pěstovat, aby se jim na balkoně dařilo?

Začít pěstovat můžete buď ze semínek, nebo už z předpěstovaných sazenic. Při nákupu vyklíčených rostlin dejte pozornost na dobře vyvinuté kořeny a hezky zbarvené listy bez skvrn a mšic.

Vybírat můžete z několika druhů. Jedním z nejvíce oblíbených je bazalka, a to především díky všestrannému využití do teplé a studené kuchyně, dezertů i drinků. Dalšími oblíbenými jsou svěží máta, meduňka, rozmarýn, pažitka nebo šalvěj.

Aby se bylinkám dobře dařilo, zakupte v zahradnictví substrát hlíny určený speciálně pro ně. Důležitá je také pravidelná zálivka, dle typu konkrétní rostlinky. Pokud pěstujete několik druhů, doporučujeme je oddělovat a pěstovat v jednotlivých květináčích. 

Typ rostlin podle světové strany

Byliny vybírejte podle světové strany balkonu, terasy, nebo předokenního truhlíku. Celodenní přísun slunce neprospívá každé rostlině. Na jižní straně se bude dařit aromatické levanduli, rozmarýnu, bazalce, šalvěji, majoránce nebo bobkovému litu. Severně orientovaná strana bude prospívat mátě, meduňce, pažitce nebo libečku. Tyto rostlinky uvítají po většinu dne stín. Například Stévie bude ideální do truhlíku orientovaného na východ či západ.

Sdílet