Jak zabezpečit domácnost pro lezoucí batole?

Batolata, tedy děti ve věku od 1 do 3 let, začínají denně objevovat svět. Aby se během lezení a chození nezranila, je třeba myslet na bezpečností prvky v domácnosti. Zábrany dveří, schodiště, oken, zásuvek nebo kabelů jsou praktickým pomocníkem v každém bytě a domě.

Bezpečností zábrany můžeme rozdělit na dva základní typy podle montáže. V prvním případě je nutné použít vruty a šrouby, například pro vyšší bezpečnost dveří a oken. Druhý případ zahrnuje pouhé vložení bariéry, které využívá ochrana elektrických zásuvek. Poradíme vám, kde je dobré zábrany nainstalovat a na co při montáži nezapomenout.

Ostré hrany nábytku

Abyste si byli jistí, že se vašemu dítěti nic nestane ani ve chvíli nepozornosti pár metrů od vás, opatřete všechny ostré rohy a hrany krytkami. Zaoblené ochrany existují v plastové nebo pěnové variantě a různých barevných provedeních, včetně průhledného designu. Dobře zajistěte také knihovny a policové systémy, které lze přivrtat ke zdi nebo k sobě navzájem.

Elektrické zásuvky

Ochrana elektrických zásuvek snižuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Záslepky mají univerzální velikost a tvar, takže jejich instalace je jednoduchá. Vyjmutí instalované záslepky je možné jinou záslepkou, takže vaše dítě bude vždy ochráněné.

Kabely od elektrických spotřebičů

Zabezpečením kabelů chráníte malé batole nejen před nebezpečím elektrického proudu, ale i před shozením televize, počítače nebo domácího kina, ke kterému kabely vedou. Nejlepším způsobem, jak nebezpečí předcházet je schování kabelů za lišty nebo koberec.

Domácí chemické prostředky

I veškeré čistící prostředky je nutné bezpečně uschovat. Prací prášky, aviváže i tablety do myčky uschovejte v uzavíratelné skřínce nejlépe v takové výšce, kam dítě běžně nedosáhne. Nebezpečná může být pro dítě i volně přístupná domácí lékárnička.

Schody

Máte-li doma schody, nezapomínejte namontovat zábranu i tam. Vyrábí se umělé, dřevěné i kovové. Některé typy se musí vrtat, jiné se jen posuvným zařízením přizpůsobí velikosti otvoru. Praktické jsou zábrany rolovací, které v případě zasunutí téměř nepostřehnete. Pokud často cestujete mohou se vám hodit i zábrany cestovní, které jednoduše nainstalujete na návštěvě, chalupě či dovolené.

Okna

Obzvlášť nebezpečné je nechávat děti samotné v místnosti s otevřeným oknem. Zabezpečení je možné uzamykatelnou klikou, univerzálním přídavným okenním zámkem i dodatečným zabezpečením postranních pantů plastových oken. Bezpečný domov zajistí také teleskopická tyč, která zabezpečí okno proti jeho vytlačení. Ochranné prvky jsou dostupné pro veškeré typy oken a příslušných materiálů.

Sdílet