Jak zvládnout péči o dítě během studia?


Mladé maminky, které se rozhodnou péči o dítě a domácnost skloubit se vzděláváním, mívají denní režim náročnější. Připravili jsme několik tipů, jak si čas a studijní povinnosti lépe zorganizovat.

Zásadní otázka nastává v charakteru studia. Zda se jedná o střední školu, nebo vysokou školu. V obou případech je možné přejít na tzv. individuální program studia, kdy je nutné docházet pouze na pravidelná přeškolení a běžná výuka probíhá především samostudiem. Nicméně VŠ se od SŠ liší podmínkami typu docházky a způsobem ukončení studia. Vždy se tak nejdříve seznamte s konkrétními pravidly vaší školy a na studijním oddělení si zažádejte o potřebné formuláře a žádosti k vyplnění.

Dopředu si připravte plán

Během mateřství a studia vás potkají určitá období a termíny, na která bude třeba se připravit a naplno se jim věnovat. Těmi nejzásadnějšími jsou termín porodu, lékařská vyšetření, odevzdávání kvalifikačních prací a zakončení studia maturitou, nebo státnicemi. Na tyto dny si předem domluvte hlídání, nebo náhradní termíny ve škole.

Udržujte kontakt s učiteli a žáky

I přes občasnou a nepravidelnou docházku do školy buďte se spolužáky a kantory v kontaktu. Tím si zajistíte přístup k důležitým informacím. Jak to půjde, dejte přednost osobní komunikaci. Učitele ocení snahu a vstřícný přístup, který vám během příprav na zkoušky mohou oplatit.

Nebojte se požádat o pomoc partnera, rodinu nebo blízké přátelé

Alespoň občasná výpomoc vám období velmi usnadní. Nebojte si zavčasu říct, co vám schází. Poraďte se s partnerem, s jakými činnostmi vám v domácnosti může pomoci. Nemusí to být jen hlídání, ale i úklid, vaření, obstarání nákupu, nebo naplánování rodinného programu na volné víkendy.

Nežeňte se za dokonalostí

Samé jedničky, zkoušky na poprvé a bezchybná péče o dítě a domácnost není přece to nejdůležitější. Raději se zaměřte na to, abyste spolu s miminkem byla spokojená a zdravá. Škola by vás měla především vzdělávat pro následný pracovní život. Než mít z testu nejlepší výsledek je hlavní, abyste látce rozuměla a dokázala ji uchopit v praxi. Každé období dítěte je jedinečné a neopakovatelné. Proto si tento čas s partnerem především užijte a nežeňte se za dokonalostí.


Sdílet