Kdy dětem vybírat první botičky?


S postupným vývojem dítěte přichází na řadu mnoho otázek. Jendou z nich je pořízení vhodné obuvi. Jak poznáte správný čas na pořízení prvních bot? Také vám poradíme, jak nejlépe svému dítěti změříte velikost.

Nožičky a chodidla miminek od narození chráníme ponožkami a později i tzv. capáčky. Kojenecké boty i capáčky jsou určené nechodicím dětem z důvodu měkkého materiálu, který nenabízí oporu během chůze. Vhodné jsou do kočárku a postýlky, kdy kojence chrání před nastydnutím a chladem.

V průběhu prvních měsíců dítě dospívá k dalším úrovním pohybu. Jakmile udělá několik samostatných kroků, je na čase mu pořídit jeho první botičky. Začátky chůze se objevují kolem 1 roku dítěte. Věk je ale velmi individuální a může se lišit i několika měsíci. Záleží také na podmínkách, v jakých se o první krůčky dítě pokouší.

Kdy je obutí obzvlášť důležité?

Pokud u vás doma převládají hladké podlahy, jako jsou dlaždice nebo plovoucí podlaha. Na rozdíl od trávy či koberce není totiž chůze naboso po tvrdých površích pro malou dětskou nohu vhodná.

A co chození naboso?

Pokud dítě své první kroky trénuje během léta, můžete mu dopřát chůzi naboso. Nejlepší volbou je v tomto případě zahrada domu, písek nebo koberec. Chůze naboso je pro děti zdravá, protože přirozeným způsobem zapojuje svaly chodidla a kotníku. Jakmile dítěti obujeme botičky, začne při chůzi zapojovat i jiné svaly.

Výběr prvních bot nepodceňujte

S první kvalitní obuví předejdete zdravotním potížím. Dlouhodobé nošení příliš tvrdé obuvi způsobí sklon k plochonozí. Způsobeno je to nezapojením určitých svalů, které časem ochabnou. Botičky by měly být vždy nové, aby se obuv přizpůsobila jedinečnému tvaru nožičky. V botách po sourozencích už vytvořená stopa je. To může mít za následek, že nebude správně držet a dítě tak bude kopírovat chůzi předešlého majitele. Pro běžné obutí nejsou vhodné především nazouváky crocs. Nesplňují parametry boty a určené jsou pouze pro krátkodobé použití, například do bazénu.

Na co se zaměřit při výběru správné obuvi?

  • Nejdůležitější je správná velikost. Před prsty by měla být mezera 10 až 15 mm. Velikost nejpřesněji zjistíte obkreslením chodidla na čtvrtku. Výstřižek vezměte s sebou do obchodu a uvidíte, že výběr bude jednodušší.
  • Kulatá špička. Správný vývoj prstů podpoříte zaoblenou špičkou bot.
  • Přírodní materiál by měl být měkký, prodyšný a tvarově přizpůsobitelný. Další důležitou vlastností je, aby dobře odvětrávala vlhkost.
  • Tuhý, vysoký a dlouhý opatek zaručí nejen dobrou fixaci nohy, ale také zvyšuje odolnost boty při chůzi.
  • Nízká hmotnost boty je také velmi důležitá. Opět zaručí zapojování pouze žádoucích svalů a snižuje únavu dítěte z chůze.
  • Bota by měla být ohebná v oblasti prstních kloubů.

Při výběru hledejte certifikáty

Jistotu, že obuv splňuje všechna důležitá zdravotní kritéria, vám poskytnou certifikace výrobce. Ať už nakupujete v kamenné prodejně nebo online. Certifikace je uvedena v popisku každého produktu.

Sdílet