Kolik smyslů máme? Věříte stále tomu, co vás naučili ve škole?

Už na základní škole nás učí, že všichni máme smyslové orgány, které nám umožňují různými způsoby vnímat okolní svět: Vyvinuly se primárně pro přežití a orientaci v měnícím se prostředí, pro nás jsou ale často také zdrojem zábavy nebo potěšení.

Ze školy si možná také pamatujete, že existuje 5 základních smyslů: zrak, sluch, chuť, čich a hmat. Opravdu ale věříte, že celý svět vnímáme jen prostřednictvím těchto pěti smyslů?

Samozřejmě, kdyby to bylo tak prosté, nepsali bychom o tom. Zádrhel totiž spočívá ve slůvku „základních“. Pětice dobře známých smyslů je pouze ta nejzákladnější, existuje jich ale mnohem více.

Takže kolik jich je?

Odpověď není jednoznačná. Závisí na tom, co přesně vnímáte pod pojmem smysl.

Třeba taková chuť, to je velmi široký pojem, který zahrnuje pět dalších podružných smyslů: vnímání slaného, kyselého, slaného, hořkého a vnímání umami (tedy chuti masa). A francouzští vědci nedávno přišli s tvrzením, že objevili šestou chuť – naše chuťové receptory prý reagují i na chuť tuku.

Na zrak se zase můžeme podívat z několika úhlů. Za prvé je tu vnímání světla. Za druhé tu je schopnost rozlišit sluneční světlo od toho umělého. A za třetí tu je vnímání čtyř prvků najednou: světla a tří základních barev: zelené, červené a modré.

Se sluchem to není o nic méně komplikované. V lidském uchu jsou stovky vláskových buněk, které zodpovídají za příjem zvuků o různých frekvencích. A každý druh těchto buněk můžeme považovat za samostatný smysl.

Na čichu se podílí zhruba 2 000 čichových buněk, s nimiž je schopen rozeznat asi 5 000 vůní (mimochodem, ženy mají lepší čich než muži). Některé typy čichových buněk jsou specifické a vnímají jen určité pachy. Každou vůni, kterou zachytíme, si pak náš mozek okamžitě zařadí do paměti a příště ji pak dokáže snadno rozpoznat.

Je toho dost, nemyslíte? Ale to ještě není všechno. Smyslů je mnohem víc než těch 5, které považujeme za základní.

Všechny následující body bychom mohli nazvat smyslem:

  • Cítíme teplotu okolního vzduchu a předmětů v našem okolí.
  • Vnímáme naši polohu vůči Zemi – o tomto smyslu se mluví jako o „rovnováze“.
  • Vnímáme čas. Jistě, bez hodin nikdy nevíme, jaký je přesný čas, ale orientační představu vždycky máme.
  • Dokážeme odhadnout vzdálenost mezi objekty (mimochodem, ne všechna zvířata tento smysl mají!).
  • Máme receptory bolesti, chladu nebo tepla.
  • Cítíme hlad nebo žízeň.
  • A nakonec jsme schopni cítit tlak vzduchu.

Počet lidských smyslů je obrovský a vyčíst všechny je dost možná nemožné (konec konců, kdo ví, zda časem nepřijdou vědci s objevem nějakého dalšího smyslu, který jsme dosud opomíjeli?).

Vědci se zatím obvykle shodují na čísle 21. Řadí sem 5 základních smyslů i s jejich rozšířeními a dále vnímání teploty, hladu, bolesti, rovnováhy atd. Nikdo ale nepopírá, že jich může být teoreticky ještě mnohem víc.

Někteří lidé například tvrdí, že jsou schopni vnímat, že se na ně někdo dívá, a to i tehdy, když stojí neslyšně za jejich zády. Možná jde o další z našich smyslů! Myslíte si, že je něco takového možné?

Sdílet