Konec sexuálního života po menopauze. Mýtus nebo realita?

Není žádným tajemstvím, že menopauzou se pro většinu žen mnohé mění: fyzicky i psychicky. Ženy mají z menopauzy často strach. Některé z těch, které si jí už prošly, ale tvrdí, že teprve teď zažívají své nejšťastnější období. A to i po stránce sexuální.

Jaká je tedy pravda? Končí menopauzou sexuální život nebo to nejlepší teprve přichází?

Nebudeme si nic nalhávat, menopauza samozřejmě není pohádkové období plné radosti. Se ztrátou menstruačního cyklu souvisí celá řada nepříjemných příznaků: kromě dobře známých příznaků jako jsou návaly horka, pocení, nespavost a úzkosti, se objevují i intimní problémy.

Kvůli vaginální suchosti se pro mnohé ženy v tomto období stává sex bolestivou a nepříjemnou záležitostí. Logicky se mu pak začínají vyhýbat. To, co by mělo být příjemné, se stává víc než nepříjemným – přímo bolestným.

Ztráta zájmu se sexu ale není nejlepší řešení problémů – vyhýbání se sexu má negativní vliv jak na partnerský život, tak i na vlastní náladu. Není divu, že se pak u žen prohlubují deprese a klesá sebevědomí. Ačkoli se sex stává nepříjemným, sama jeho potřeba nemizí. Sex není jen malicherná „zábava“, sex také odbourává stres a normalizuje hladinu pohlavních hormonů v krvi, čímž (mimo jiné) přispívá k oddálení procesu stárnutí.

Se všemi problémy, které menopauza přináší, je naštěstí možné účinně bojovat. Ženy, které se s menopauzou dokázaly vyrovnat, znovu našly ztracené sebevědomí a začaly si užívat života víc než kdy dřív, poradily, jak na to.

„Dejte na sílu přírody.“

Fytoestrogeny. Potíže vznikající v období menopauzy jsou dány především sníženou hladinou estrogenu a progesteronu. Hladinu hormonů můžeme vyrovnávat pomocí syntetických léčiv, ale existuje i přírodní varianta.  Některé potraviny totiž obsahují takzvané fytoestrogeny, látku, která v našem těle účinkuje podobně jako estrogen. Tuto látku najdeme v hojném množství třeba v sojových bobech, ale i v dalších luštěninách, v jetelích a dále třeba ve lnu nebo sezamu.

Přírodní fytoestrogeny nemají oproti syntetickým léčivům žádné nežádoucí vedlejší účinky, stejně jako ony ale účinně zmírňují příznaky menopauzy.

Extrakt z kořenu Maca.Kořen maca je při řešení sexuálních problémů přímo nenahraditelný. Zvyšuje sexuální touhu a pomáhá regulovat přirozenou hydrataci poševní sliznice. Libido zvyšuje jak u žen, tak i u mužů.

Houba Maitake. Látky obsažené v téhle houbě se podílí na metabolismu tuků. Zabraňují přibývání tuku v bocích a břiše, což v toto období trápí nejednu ženu. Na východě, odkud pochází, je přezdívaná „houbou gejš“, protože právě jim pomáhala udržet si štíhlou postavu v každém věku.

Procházky a cvičení. Slunce a čerstvý vzduch dokáže divy. Nezapomínejte na zdravý pohyb, pravidelné cvičení a kvalitní spánek.

Vždycky je samozřejmě možné řešit vaginální suchost lubrikanty. Podporu těla zevnitř bychom ale neměli zanedbávat – použití lubrikantu řeší pouhý symptom, k tomu jen jeden z mnoha. Oproti tomu zdravá strava a pohyb se dokáže vyrovnat se všemi negativy, které menopauza přináší, najednou. Zdravý životní styl zlepšuje náladu, oddaluje projevy stárnutí, posiluje imunitu a navíc je i prevencí před mnohými ženskými onemocněními, od obyčejných bolestí hlavy po rakovinu.

Sdílet