Máte malé dítě? Jak mu pomoci zvládnout boj s příborem?

Pribináček je rozpatlaný všude okolo, dokonce létá vzduchem, jenom v dětské pusince ho bohužel moc neskončí. Přesto se dítko stále vehementně dožaduje, že bude jíst samo. Takový scénář zná spousta maminek. Jedno je v tu chvíli jasné. Nastává čas, kdy bude dítě chtít svést bitvu se lžičkou a časem i s příborem. Jak se na ni připravit?

Obrňte se trpělivostí a zkuste to

Především se obrnit trpělivostí. To je pro maminku zásada číslo jedna. Roční potomek už čile podniká pokusy o to, nakrmit se sám. Maminka se v tu chvíli nesmí rozčilovat, že jídlo je všude okolo, jenom ne v dětské pusince. Naopak by měla jeho snahu podpořit. Sápe se synek nebo dcerka po lžičce? Dejte mu ji do ručičky. Klidně je možné přistoupit na model, že jednou rukou bude potomek baštit sám, nebo se o to spíše pokoušet, a druhou ho budete krmit vy. Úspěšnost bude sice spíše na vaší straně, na jeho to bude třeba 50:50 ale stojí to za to. Potomek si krmení užije a bude legrace.

Pohoda u jídla je důležitá

Než se ale do takové akce pustíte, udělejte nejdříve ochranná opatření. Igelit pod jídelní židličku, igelitový ubrus na stůl a dítěti kolem krku co největší omyvatelný bryndáček. Úklid potom bude mnohem rychlejší a jednodušší, i když jídlo bude padat na zem a všude kolem. Zkoušejte také ukázat potomkovi, jak držet lžíci. Musí si nástroj osahat, vyzkoušet. Hrozně důležitá je také pohoda u jídla. Nechte dítě, aby si všechno samo zkoušelo, nenuťte je do ničeho. Rozhodně dítě nepeskujte, pokud budou jeho bitvy se lžičkou zatím neúspěšné.

Nestresujte, že to nezvládne

Vyberte si k pokusům o krmení jídla, která se dobře nabírají, a to kaše, pudinky, tvaroh. Pokud dítě bez nehody dopraví lžičku s jídlem do pusinky neváhejte a hned ho pochvalte.  Nestresujte se také tím, že potomek vaší kamarádky od sousedů už lžíci zvládne, zatímco ten váš ještě ne. Je to způsobeno pozvolným vývojem motoriky dítěte. Co jedno dítě zvládne snadno a rychle, druhému bude třeba trvat déle. Nebojte se, i váš syn nebo dcerka se to naučí. A až zvládne lžíci, můžete ho nebo ji zkusit skamarádit s vidličkou.

Nikdo se nevyvíjí podle učebnice

Součástí výukových lekcí s jídlem by mělo být i to naučit dítě, jak se chovat při jídle. Vysvětlete mu jemně, že u stolu se pouze jí. Není vhodné věnovat pozornost i spoustě dalších věcí, třeba pohádce v televizi nebo rozečtené knížce. A hlavně nedovolte, aby dítě jídlem házelo, plivalo ho, chovalo se vztekle. Určitě vás také zajímá, v jakém věku by se mělo dítě umět krmit lžičkou: obvykle v osmnácti měsících. Půl roku poté si ochočí i vidličku. Mějte ale na paměti, že, jak už jsme říkali výše, každé dítě má svoje tempo. Takže když bude bojovat se lžičkou ještě kolem druhého roku, není to žádná tragédie. Málokdo z nás se vyvíjel přesně podle učebnicových příruček.

Sdílet