Milostný vztah na pracovišti. Jak se s tím vypořádat?


Vzhledem k množství času, který v zaměstnání trávíme, není vznik milostného vztahu na pracovišti žádným překvapením. Navíc pokud uvážíte, že vaši kolegové jsou zároveň před vybraní z pracovního pohovoru, je šance na to, že si budete rozumět a mít leccos společného, celkem vysoká. Jak ale v takovém případě dál spolupracovat?

Určitou překážkou pro partnerství v zaměstnání může být míra tolerance zaměstnavatele. Ta se odvíjí od charakteru vašeho zaměstnání a typu společnosti. Korporátní organizace nabízí zkrátka jiná pravidla a možnosti nežli malý startup s neformální firemní kulturou. Stejně jako práce v kanceláři, kdy s partnerem nejste v žádném pracovním kontaktu, oproti situaci na prodejně, kdy je partner zároveň váš přímý nadřízený a za vaši práci zodpovídá a kontroluje ji.

Zásady fungujícího partnerství v zaměstnání:

  1. Vztah udržujte soukromý do té doby, než si budete opravdu jisti ho zveřejnit
  2. Buďte diskrétní ohledně všech informací, které se o partnerovi a jeho práci dozvíte
  3. Pokud vaše pozice vyžaduje, abyste se společně účastnili stejných setkání, vždy se chovejte profesionálně
  4. Omezte projevy vzájemné náklonosti s ohledem na firemní kulturu a její pravidla
  5. Promluvte si o možném dopadu vztahu na vaši práci
  6. Dejte si pozor na milostné zprávy přes firemní emaily nebo chat
  7. Pokud se vztah rozhodnete zveřejnit, poraďte se na personálním oddělení ohledně dalších kroků
  8. Navzájem si přejte úspěch a do své práci si příliš nezasahujte

Vztahy na pracovišti a zákoník práce

Zákoník práce milostné vztahy na pracovišti nezakazuje. Výjimkou je ustanovení, že fyzická osoba jakožto zaměstnavatel nemůže zaměstnat svého manžela či manželku. Plošně tedy žádná omezení pro románek s kolegou neexistují. Společnosti si ale vztahy na pracovišti mohou upravovat ve svých vnitřních předpisech. Předtím, než vztah s kolegou vyjde najevo, si raději směrnice firmy pročtěte.

České firmy v tomto ohledu bývají obecně tolerantní.  Překážka může nastat v případě, pokud vy, nebo partner vykonáváte práci s citlivými firemními údaji. V takových případech může společnost vyžadovat podepsání dokumentu o mlčenlivosti.

Sdílet