Podle čeho poznáte kvalitní jazykový kurz?


Plánujete na sobě zapracovat a chcete se lépe dorozumět cizím jazykem? Ať už je vaší motivací cokoliv, výhody vám to může přinést v osobním i profesním životě. Nabídka jazykových kurzů je opravdu široká. Poradíme vám, podle čeho poznáte opravdu dobrý kurz a jakým způsobem hledat ten nejvhodnější.

Ať už vám výuku cizího jazyka zprostředkuje zaměstnavatel, nebo si hledáte kurz sami ve volném čase, je důležité si ověřit kvalitu služby. Každý kurz totiž stojí především váš čas.

Nejprve si stanovte cíle, kterých si přejete, po ukončení kurzu, dosáhnout. Nejčastějšími bývají vyšší úroveň znalosti, například z B1 na C2, dosažení mezinárodní certifikace (FCE, CAE), zlepšení gramatiky, nebo se oprostit od strachu během komunikace v cizí řeči. Od konkrétního cíle se odvíjí výběr samotného kurzu.

Najděte si takový kurz, kde budete komunikovat především cizí řečí

Nejkvalitnější způsob učení je komunikace až z 90 % v cizím jazyce, a to jak ze strany studenta, tak lektora. Nebojte se přihlásit ani k rodilému mluvčí. Naopak odposloucháte přízvuk nebo řadu autentických slovních spojení a obratů.

Dejte na ověřená osobní doporučení od absolventů kurzu

Kde taková doporučení najdete? Na webových stránkách organizace jistě několik referencí také objevíte, ale jsou předem vybrané zaměstnanci kurzu. Recenze si raději ověřte ještě na sociálních sítích. Také český jazykový portál jazykovky.cz má na svých stránkách garantovanou autenticitu hodnocení jednotlivých jazykových škol.

Další zárukou kvality jsou odborné certifikace a členství

Ty se mohou vztahovat na pedagogickou metodu učení, lektora, konkrétní kurz, nebo celou jazykovou školu. Jedná se například o členství v Asociaci jazykových škol v ČR, akreditovaného členství mezinárodních zkoušek (Cambridge English, Goeth-Institut).

Rozřazovací test vám zajistí adekvátní úroveň výuky

Funkční systém, který zajistí spravedlivé rozdělení skupiny. To je rozřazovacítest, který ověří vaše aktuální znalosti ještě před zahájením výuky. Před ukončením kurzu by měl proběhnout také mezinárodně certifikovaný závěrečný test, který ověří vaše zlepšení.

Možnost navštívit vzorovou hodinu neodmítejte

Některé jazykové školy umožňují, abyste se přišli podívat, jak probíhají jejich hodiny. Nabídky určitě využijte. Během praktické návštěvy doopravdy zjistíte, zda by vám systém výuky sedl a jakým způsobem lektoři a žáci spolu komunikují.

Sdílet