Přivýdělky během mateřské a rodičovské dovolené: Na co si dát pozor?


Další zdroj příjmu během péče o dítě je vyhledávaný nejen u matek samoživitelek. Abyste do rodinného rozpočtu přispěla bez zbytečných obav, prozradíme vám aktuální možnosti a jaké podmínky si pohlídat.

Podmínky přivýdělku se při mateřské a rodičovské dovolené liší. Celkem můžete zahájit spolupráci na DPP, DPČ nebo na IČO. Začít spolupracovat můžete u dosavadního zaměstnavatele, nebo u společnosti jiné.

Nejvíce praktická je spolupráce z domova

Nejlépe tak skloubíte péči o rodinu s pracovní činností. Při hledání práce se dopředu informujte na reálné podmínky a možnosti homeoffice. Pozor si dejte na plánování směn, nutné závěrky a důležité termíny. V těchto dnech pro vás bude pravděpodobně důležité obstarat si hlídání. Je tak dobré si dopředu promyslet časové možnosti příbuzných, chůvy nebo otevírací dobu dětských center.

Práce během mateřské dovolené

Výhodou je, že výše přivýdělku není omezena. Pokud se rozhodnete spolupracovat se stávajícím zaměstnavatelem, je zapotřebí uzavřít zcela novou smlouvu s jinou pracovní náplní. V opačném případě můžete o státní příspěvek přijít.

Rodičovská dovolená Aby vám nebyl odebrán rodičovský příspěvek, musíte si během pracovní spolupráce zajistit dostatečný dohled nad vaším dítětem. Pokud se rozhodnete dítě mladší dvou let svěřit do jeslí nebo mateřské školky, nesmí doba přesáhnout počet 46 hodin za měsíc. U starších dětí není doba limitována. Z daňového hlediska je pro maminky výhodnější vykonávat samostatně výdělečnou činnost, tedy pracovat jako OSVČ.

Pravidla pro dohody o provedení práce a pracovní činnosti

Pro rodiče na mateřské a rodičovské během spolupráce na dohodu platí stejná pravidla jako pro ostatní. Dohodu o provedení práce můžete uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů, s každým z nich ovšem maximálně na 300 hodin ročně. Čistá odměna se snižuje až po překročení 10 000 korun měsíčně.

Dohodu o pracovní činnosti můžete vykonávat maximálně v rozsahu 20 hodin týdně. Pokud vaše měsíční odměna nedosáhne 2500 korun, neodvádí se z ní sociální ani zdravotní pojištění. V případě více dohod se měsíční výdělky nesčítají a každá taková dohoda bude posuzována samostatně.

Nastoupit po porodu zpět do práce v klasickém zaměstnání je možné až po skončení šestinedělí. Dřív vás zaměstnavatel nechat pracovat nesmí.

Sdílet