Proč dodržovat šestinedělí a k jakým změnám dochází? 


6 týdnů po porodu je období plné změn v těle rodičky i miminka. Během devíti měsíců v těle matky probíhalo velké množství chemických a fyzických procesů. Prozradíme vám, jak šestinedělí probíhá, co při něm dodržovat a čeho se naopak vyvarovat.

Měsíc a půl je minimální doba, po kterou tělo regeneruje, hojí se a připravuje se na nové potřeby miminka, jakou je tvorba mateřského mléka.

Šestinedělí má 2 fáze

Rané šestinedělí trvá od prvního dne porodu do 10. dne. Dochází k hojení porodních rán a stabilizuje se tvorba mateřského mléka.

Pozdní šestinedělí navazuje na rané a končí po šesti až osmi týdnech. Dochází ke zmenšení dělohy, která v době porodu váží cca 1 kg. Po uplynutí 6 týdnů se její váhá sníží na 70 g. Maminka si s miminkem vytváří společný režim krmení, koupání a spánku. Opětovné zpevnění břišních svalů také nastává až v tomto období.

Co se děje s tělem?

Miminko si teprve přivyká pravidelnému spánku, které může být nepravidelné. Příjem mateřského mléka se také může prvních pár týdnů velmi lišit.

Tělo rodičky regeneruje. Ať už se jednalo o porod přirozenou cestou, nebo císařským řezem. Probíhá stahování dělohy do původních rozměrů, což má za následek hormonální výkyvy a bolesti v oblasti podbřišku. Během zavinování dělohy odchází části placenty a z těla se vylučují tzv. očistky. Jedná se o směs děložní tkáně, krvinek a sekretu. V prvních dnech po porodu je třeba věnovat zvýšenou pozornost pravidelnému vyprazdňování močového měchýře. Naplněný měchýř by totiž mohl bránit odtoku očistků z děložní dutiny. Ledvinné funkce se navracejí do předporodního stavu. Růst vlasů se v šestinedělí zpomaluje.

Co by žena v šestinedělí dělat neměla?

Matka i novorozenec jsou náchylnější k infekcím. Měli by se tedy vyhýbat kolektivu a kontaktu s nemocnými osobami. Pro ženy je velmi důležité dodržovat zvýšenou hygienu. Nedoporučuje se delší pobyt v teplé vodě a vaně. Přednost dejte raději sprše.  Vyhněte se pití kávy a černého čaje. Oba nápoje zhoršují vstřebávání vápníku.

Návštěvy v šestinedělí

Vždy se řiďte podle vlastního pocitu. Pokud chcete vidět rodinu a přátelé v této době, pozvěte je k sobě domů, kde máte veškeré potřebné zázemí. Hosty poproste, aby případné občerstvení zajistili sami. Vy se nebudete stresovat kvůli tomu, že péči o hosty nestíháte a zároveň budete schopná věnovat plnou pozornost svému miminku. Návštěvy by měly být krátké v menší skupině.

Sdílet