Stolování s dětmi. Jaké zvolit vybavení a kdy s nimi navštívit restauraci?

Mezi základní dětská vybavení, která budete od podávání příkrmů potřebovat, patří jídelní židlička, dětské nádobí včetně příborů a brindáček. Poradíme vám, jaké vychytávky vám ušetří čas nebo kdy s dítětem poprvé navštívit restauraci.

Stolování s dětmi se občas mění v brokolicové bitvy, kdy zelené vitamíny jednoznačně prohrávají. Co malí gurmáni oceňují především, jsou hravé motivy oblíbených postav a veselé barvy. Aby společné stravování bylo nejen zábavné, ale i hodnotné a pro nejmenší strávníky také bezpečné, nabízíme několik tipů a rad, které vám společné chvíle usnadní.

Dětské židle

Jídelní židle pro děti musí splňovat hned několik kritérií. Nejdůležitější je bezpečnost a dobrá stabilita, funkčnost a praktická údržba. Židle by měla být zároveň skladná a snadno manipulovatelná. Nehodám dítěte zabraňují tříbodové bezpečnostní pásy, u některých modelů židliček také přídavný pultík. Židlička by měla mít k dispozici opěrku nohou, která zajistí pohodlné sezení. Při výběru se zaměřte na nohy židličky. Konce by neměly být ostré ani špičaté a dostatečně stabilní.

Hravé nádobí

Nejvhodnější volbou je nádobí z kvalitního materiálu, jakým je porcelán, kvalitní plast nebo keramika. Veškeré nádobí by mělo být opatřeno certifikátem garantujícím zdravotní nezávadnost výrobku. Například plastové výrobky by neměli obsahovat chemickou sloučeninu BPA. S pohádkovými motivy a hravými obrázky bude krmení větší zábavou. Pořiďte malým ručičkám vašeho dítěte lehké hrnečky a veselé talíře. Praktické jsou i dělené talíře s přihrádkami a s protiskluzovou úpravou.

Jídelní příbory

Vhodný dětský příbor může být silikonový, plastový nebo z nerezové oceli. Příbory by měly mít rukojeť opatřenou protiskluzovými body a být dobře anatomicky tvarované. Pro snadnější krmení na cestách doporučujeme pořídit ochranné pouzdro. Existují také lžičky a vidličky citlivé na teplo a pokud je jídlo příliš horké, změní barvu a vás tak varují před možným opařením dítěte.

Kdy navštívit restauraci a jak vybrat vhodný podnik?

Až od šesti let je dítě schopno v klidu zvládnout kompletní oběd v restauraci. Mladší děti včetně batolat se v běžné restauraci budou nudit. Pokud se rozhodujete, zda je vhodná doba na to vzít děti s sebou na oběd či večeři, rozhodujte se spíše podle typu restauračního zařízení. Existuje mnoho bister, kaváren a restaurací, které jsou pro malé strávníky připravené. Nabízí dětské jídelní židličky či hrací koutek. Obecně je dobré děti seznámit se stolováním v restauraci, kde se postupně naučí vystupovat nebo si vyřídit objednávku.

Jděte příkladem

Malé děti se v mnoha ohledech učí především nápodobou. Proto pokud nechcete, aby nepoužívalo u večeře mobilní telefon, nepoužívejte ho ani vy. Snídáte ráno u televize? Pak pravděpodobně vaše dítě bude chtít jíst také tak.

Sdílet