Tři varovné konce partnerských konfliktů aneb jak se určitě nehádat

Znáte to, máte se rádi, ale přitom to mezi vámi občas zajiskří. Někdy dokonce vybouchnete a dojde k pořádné bouři. Mnohdy vyčistí vzduch a jede se zase v klidu dál. Na druhou stranu jsou situace, ke kterým by v hádkách docházet ani nemělo. Představíme vám tři takové, kterých byste se měly raději vyvarovat.

  1. Ošklivě shazujete jeden druhého, nebo si hledáte soudce mezi přáteli

Pokud si obě strany snaží vzájemně dokazovat, kdo z nich má pravdu, není to vůbec dobré. Stejně tak je špatné shazovat jeden druhého. Je třeba si uvědomit, že partnerství není souboj na sportovním hřišti. Možná má pravdu jeden, možná druhý, možná je pravda někde uprostřed a možná ji dokonce nemá nikdo. Věci by se měly řešit v klidu. Nejde o to trumfovat se, kdo z nás je schopnější, lepší, chytřejší. Je to o nalezení řešení a spolupráci. Stejně tak není dobré, když si jeden z partnerů nebo dokonce oba, najdou nějakou třetí osobu z řad přátel či rodiny coby soudce, kdo má navrch. Špinavé prádlo se má prát doma, k tomu nikoho dalšího nepotřebujete.

  1. Pod vlivem emocí nebo dokonce alkoholu či drog řeknete něco, co jste nechtěli

Všimli jste si, že různé partnerské neshody řešené posilněním alkoholem či drogami mohou skončit velmi špatně? Návykové látky otevírají zábrany, a pokud si je dopřejete a s partnerem či partnerkou si zrovna nepadnete do noty, může se stát, pak roztočíte spirálu, ve které začnete říkat věci, které byste za jiných okolností nevypustili z úst. Pozor na to, tyhle rádoby pravdy už nejde vzít zpět. Stejnou medvědí službu vám ale mohou udělat i nezvládnuté emoce. Ženy pláčou, hystericky křičí, muži nadávají, bouchají do stolu a dveřmi. Pokud je negativních emocí příliš je lepší situaci na chvíli rozchodit. Po chvíli, kdy emoce trochu ochladnou, už se třeba na věc budete taky dívat trochu jinak.   

  1. Problém zůstane viset ve vzduchu

V první fázi možná máte během hádky snahu problém skutečně vyřešit, ale pak se zapletete do dalších a dalších věcí a nakonec zjistíte, že jste v debatě úplně někde jinde. Často může proto dojít k situaci, kdy zůstane problém, kvůli kterému jste se pohádali jaksi viset ve vzduchu. Není dořešený. Přitom se obě strany bojí se k němu vracet. Mají za to, že by riskovaly další konflikt. Jenže nedořešené problémy představují časovanou pumu, mohou se vrátit jako bumerang. Proto se snažte, aby hádka měla nějaký závěr, který bude pochopitelný pro obě strany konfliktu.

Sdílet