Za rovnátka se nemusíte stydět

Nemáte ideální skus a trápí vás to po estetické či zdravotní stránce? Dobrou zprávou je, že existuje cesta, jak to změnit. Ortodontická léčba se zaměřuje na nerovnosti skusu a jejich zmírnění nebo úplné vyřešení. Dobré na tom je, že si už nemusíte představovat podivně vypadající a na první pohled jasně patrná nevkusná rovnátka. Dnes to jde i jinak.

Neviditelná rovnátka

Nošení rovnátek má za cíl dosáhnout estetického zlepšení. Bylo by tedy nepříjemné, kdyby cesta za vysněným úsměvem vedla přes delší dobu s nevkusnými rovnátky, za která se stydíme. S tím si naštěstí dokážou poradit moderní fixní rovnátka, která jsou téměř neviditelná. Princip spočívá v umístění rovnátek na vnitřní straně zubu. O úpravu zubů do cílové polohy se starají připevněné speciální malé zámky z ušlechtilých slitin. Ty jsou spojeny drátkem, který je postupně stahován lékařem. Všechno je ukryto na zadní straně směrem dovnitř úst, takže nic nepřekáží přirozenému úsměvu.

Fóliová rovnátka bez kousku kovu

Jinou variantou téměř neviditelných rovnátek jsou takzvaná fóliová rovnátka. Nemají žádné fixní zámky, ale pouze sadu speciálních fólií vytvořených podle otisků nebo digitálního skenu chrupu pacienta. Nejde o fixní rovnátka a je možné sundat je například během konzumace jídla. Pro maximální efekt se však doporučuje jejich nošení alespoň 22 hodin denně. Vzhledem k tomu, že jsou fólie průhledné, vaše okolí si ani nemusí všimnout, že nějaká rovnátka nosíte.

S rovnátky je nutné důsledně dbát na ústní hygienu

Po jak dlouhé období bude nutné nosit rovnátka pro dosažení požadovaného výsledku je hodně individuální a sdělí vám to až lékař. Hlavně v případě fixních rovnátek nutné dbát na pečlivou hygienu s ohledem na přítomnost zámků. U fóliových rovnátek máme možnost jejich sundání a provedení důkladné ústní hygieny. Dalším klíčovým bodem pro úspěšnou ortodontickou léčbu je volba kvalitní dermatologické kliniky. Příkladem může být klinika Mediest v Praze s kladnými referencemi.

Sdílet