Zákonodárci rozhodli: Umělé oplodnění mohou podstoupit pouze vdané ženy

O umělé oplodnění v Česku každoročně roste zájem. Proceduru postupují desítky tisíc žen, které by jinak nemohli otěhotnět přirozenou cestou. Neprovdané ženy však mají smůlu – nedávno o tom rozhodli poslanci, když se postavili proti návrhu, jehož podstatou byla možnost absolvování IVF s použitím anonymního dárce i v případě, kdy pacientka nežije v manželství. K nejostřejším kritikům paradoxně patří právě žena. Místopředsedkyně TOP09 Jitka Chalánková uvedla, že právo na dítě není součástí souboru základních lidských práv.

O změnu usiloval sociální demokrat

Umělé oplodnění chtěl umožnit ženám poslanec František Adámek (ČSSD), ale s přílišným pochopením se nesetkal ani v řadách vlastní strany. Podle ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (také ČSSD) jde o velmi etickou otázku. Nesouhlasí s tím, že se mimo manželský svazek narodí až polovina dětí.

S Adámkovým návrhem tak nakonec souhlasilo pouze 40 ze 153 přítomných zákonodárců. Nedošlo ani ke zpřísnění podmínek pro umělé oplodnění v případě anonymního dárcovství či k avizovanému snížení maximálního věku ženy ze 49 na 45 let.

Co je tedy podstatou nejnovější úpravy zákona?

V současné době je asistovaná reprodukce určena pro všechny ženy, které podají písemnou žádost společně s mužem, s nímž chtějí IVF využít. Novela zákona neobsahuje ani úpravu, jejíž podstatou by byl zákaz donošení dítěte náhradní matkou s výjimkou osob z nejbližší rodiny. Jediné úpravy se tak týkají léčby neplodnosti – možnosti transplantace dělohy od žijící dárkyně, a to i v rámci rodinných příslušníků.

Nabízí se otázka, na kolik jsou poslanci schopni objektivně rozhodovat o tak citlivých záležitostech, jakým umělé oplodnění bezpochyby je. Mají právo na to, aby určovaly ženám, zda mohou či nemohou tímto způsobem otěhotnět? Podobě by mohli zakázat svobodným matkám početí dítěte přirozenou cestou s někým, koho téměř neznají a nehodlají s ním potomka vychovávat.

Sdílet